Ronaldo Luis Nazario de Lima. Czy mógł osiągnąć więcej?

Ostatnio modne są wpisy z zapytaniem jak wytłumaczyć dzieciom że ten grubasek to najlepszy napastnik wszech czasów. Dla mnie to bzdurne i prowokacyjne pisanie żeby nabywać lajki i oglądalność.

Ronaldo Nazario jest wyjątkowy i osiągnął wiele. Owszem to jeden z największych talentów wszech czasów, ale pod wieloma względami nie zrealizował szczytu swoich możliwości i przez zbyt krótki czas był na szczycie. Są inni napastnicy, którzy osiągnęli więcej, strzelili więcej, pracowali nad sobą więcej, jak chociażby Lewandowski. Pewnie i gdyby Ronaldo pracował tak ciężko miałby większe osiągnięcia, ale fakt faktem tego nie zrobił. Nie dbał o siebie najlepiej jak to możliwe. Jest jeszcze Pele który osiągnął bardzo dużo lecz nigdy nie zagrał w Europie. Poza tym czasy były zupełnie inne, więc zupełnie nie ma pola do porównania. Było jeszcze tylu dobrych napastników na przestrzeni lat…

W życiu chodzi o coś więcej niż konfrontowanie innych i nabywanie kliknięć. W takim podejściu zawarta jest manipulacja i kłamstwo. A zatem to zwykłe ogłupianie ludzi. Ważniejszy jest rozwój własny oraz pomóc innym ludziom w tym rozwoju. Kto ogłupia innych pozwala, aby jego umysł wpadł w pułapkę złudzenia. Korzyści jakie ma się po oszukiwaniu innych zawsze są mniejsze niż straty. Poprzez swoje wybory i działania ja uczę swój umysł jakie wnioski ma wyciągać w przyszłości. Jeżeli nauczę go, że można oszukiwać, to on zacznie wyciągać oszukane wnioski na temat otaczającej mnie rzeczywistości i nie będzie służyć mi jak powinien. Można to łatwo udowodnić. Pierwsze oszustwo zawsze jest najtrudniejsze, gdyż mocny wewnętrzny głos tzw intuicji zawsze nas ostrzega, aby tego nie robić. Człowiek, który działa wbrew swojemu sumieniu po pewnym czasie je zagłusza. Lecz z każdym kolejnym oszustwem ten głos zanika i skazujemy się na życie pełne ograniczeń, gdyż nasz umysł połączony jest z intuicją. Mimo to, że z boku to może wyglądać inaczej, złota klatka, w której taka osoba żyje pozostaje tylko klatką. Człowiek, u którego intuicja nie funkcjonuje prawidłowo często nie będzie wiedzieć co jest słuszne i właściwe w danym momencie, gdyż jego umysł działa jakby był we mgle. Taka osoba często skupia się na sobie i traktuje innych przedmiotowo.

Zawsze było i będzie tak, że kłamstwo będzie propagowane. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie sponsorować tych, co ogłupiają ludzi.

Pewnie wielu z Was zauważyło moją niską aktywność od roku. Ja nie zamierzam szukać ani stwarzać sensacji dla większej popularności. Powoli stwarzam swój produkt na tyle, na ile czas i możliwości mi pozwalają, mając młodą rodzinę i dwójkę maluchów 🙂 Nie interesują mnie sukcesy po trupach. 

Wracając do tematu według mnie wybór najlepszego napastnika wcale nie jest taki prosty oraz wcale nie jest konieczne takie przeciwstawianie piłkarzy za wszelką cenę. Tak robią mało kreatywni pseudo dziennikarze oraz blogerzy. Ważniejszym jest to jakie przesłanie niósł dany człowiek. Jaki dawał przykład. Co udało mu się zmienić, aby innym żyło się i grało lepiej. Karierę piłkarską należy łączyć z postawą człowieka w trudnych sytuacjach zarówno na boisku jak i poza nim. Piłka nożna to tylko jedna z dziedzin życia.

Zatem ważniejszym pytaniem jest: Co sprawiło, że Ronaldo tak krótko był na szczycie i nie pracował tak ciężko nad sobą zarówno mentalnie jak i piłkarsko? Tak jak np. Robert Lewandowski to robi. Według mnie ciężkie kontuzje to nie jedyna przyczyna, a właściwa odpowiedź może pomóc wielu młodym piłkarzom.